5 otázek pro Kena Folletta


S více než 160 miliony prodaných výtisků patří Ken Follett mezi nejúspěšnější autory současnosti. Právě v těchto dnech v Česku vyšla netrpělivě očekávaná novinka Ohnivý sloup, v níž se Follett vrací do městečka Kingsbridge, které již čtenáři znají z románů Pilíře země a Na věky věků.

Sympatický anglický spisovatel si i navzdory svému nabitému programu a množství práce (už pracuje na další knize!) udělal chvilku času, aby zodpověděl 5 našich otázek!

1. Těšil jste se na návrat do městečka Kingsbridge?

To se vsaďte! Viděli jsme tohle místo vyrůstat z malé anglo-normanské osady až po rušné středověké město, a teď jej navštěvujeme na počátku anglické renesance. Kingsbridge je vlastně Anglie v malém.

2. Co vás po letech přimělo v příběhu knih Pilíře země a Na věky věků pokračovat?

Kdesi jsem četl, že královna Alžběta I. založila první anglickou tajnou službu. To mě hrozně zaujalo, a tak jsem se ponořil do studia špionů a tajných agentů v 16. století. Cítil jsem, že by z toho mohl vzniknout vzrušující román.

3. Proč ten název Ohnivý sloup?

No, špionům se někdy říká „pátý sloup“. A v 16. století navíc bylo mnoho lidí upáleno zaživa, což se zpravidla provádělo tak, že odsouzeného přivázali ke sloupu na hranici, aby nemohl utéct, a tu pak podpálili.

4. Navštívil jste při psaní Ohnivého sloupu nějaká zajímavá místa?

Několik londýnských muzeí, když jsem studoval portréty Alžběty I., Mary Stuartovny, Francise Drakea a dalších. A pak Skotsko, abych prozkoumal vězení, odkud Mary Stuartovna unikla, Antverpy, bankovní centrum tehdejšího světa, Sevillu, tehdy nejbohatšího španělského města, a Paříž, protože tam bylo ústředí těch, kdo plánovali atentát na královnu Alžbětu I.

5. Jak dlouho jste Ohnivý sloup psal?

Tři roky a tři měsíce. Největší krize nastala po dvou letech práce, kdy jsem stále měl jenom 200 stránek. Jediný způsob, jak může spisovatel zrychlit práci, je psát víc. A tak jsem začal psát i o sobotách a nedělích! (smích)