7 věcí, kterými nás vyděsil Kříďák


Bojíte se rádi? Pak si prostě musíte přečíst mysteriózní thriller Kříďák, který svou mrazivou atmosférou připomíná horory Stephena Kinga!

1. PROLOG

„Dívčina hlava spočívala na kupce oranžovohnědého listí.“ Touhle větou Kříďák začíná. A už ta první věta navozuje hororovou atmosféru celé knihy. Stejně jako filmová kamera začíná záběrem na detail, aby se postupně oddalovala, i my skrze autorčiny věty v mrazivém prologu postupně odhalovali celý hrůzostrašný výjev. A věci, které jsme snad ani číst nechtěli…

 

2. KŘÍĎÁK

Pan učitel Halloran je muž s kůží bílou jako papír, jako čerstvě napadaný sníh. Aby byl ještě děsivější, neustále nosí černé sluneční brýle, široký černý klobouk a černý oblek. Děti v něm vidí něco mezi Jokerem z komiksů, přízrakem a démonem. Dospělí jim neustále říkají, že nemají lidi soudit podle vzhledu, ale co když někdy vzhled o osobnosti člověka skutečně napoví?

 

3. ZMATENÝ HLAVNÍ HRDINA

Knihu vypráví Eddie, který byl v roce 1986 malý kluk. Dnes je to už dospělý chlap, ale jeho otec trpěl alzheimerem a Eddie se bojí, že ho geny odsoudí k tomu skončit stejně. Místy se skutečně zdá, že něco vynechává nebo zapomíná, ale člověk si neustále není jistý, zda to není schválně…

 

4. JAK JE TO NAPSÁNO

„Kdy to přesně začalo? Když jsme křídami začali kreslit panáčky, nebo když se začali objevovat sami od sebe?“ C. J. Tudorová má dar psát tak, že i ta nejnevinnější věta ve vás vyvolá mrazení v zádech. Navíc před čtenářem neustále něco šikovně skrývá, takže v každé další větě se dozvídáme víc a víc děsivých skutečností.

 

5. KLAUSTROFOBIE

Dusivá atmosféra malého anglického městečka, kde si všichni vidí až do talíře, připomíná knihy Stephena Kinga, zejména To.

 

6. PANÁČCI

Po dočtení Kříďák už se nikdy na panáčky malované křídou nebudeme dívat jako dřív. Autorka perfektně dokázala ze symbolu dětské hry udělat symbol smrti. Tohle je vražedně geniální!

 

7. KOLOTOČENKA

Dívka, na kterou na samém začátku knihy spadne kolotoč a připraví ji o část obličeje, symbolizuje jakýsi prvopočátek. Jednak je celá ta situace vykreslena tak naturalisticky, že po zbytek života přijdete o chuť jít na pouť, a jednak je to bod, kdy se Eddie se svými přáteli poprvé setká s panem Halloranem, tedy Kříďákem.

 

A co vy? Brousíte si zuby na Kříďáka? Na pochmurné podzimní dny je to čtení jako dělané!