Osmdesátiletý Frederick Forsyth napsal špionážní thriller pro 21. století


Frederick Forsyth si v literárních kruzích získal přezdívku „nezastavitelný děda“. Navzdory tomu, že v srpnu oslavil dvaaosmdesáté narozeniny, na odpočinek nemá ani pomyšlení. V těchto dnech vychází jeho sedmnáctý špionážní thriller Liška, který se může směle měřit s jeho staršími knihami Den pro Šakala nebo Spis Odessa.

Kdyby někdo natočil film podle života Fredericka Forsytha, mohla by z toho klidně být nová bondovka. V osmnácti letech se stal nejmladším pilotem britského královského letectva. V pětadvaceti agentem MI6, který se vydával za novináře, aby se dostal za Železnou oponu. V Československu v 60. letech prožil románek s krásnou Češkou, ze které se vyklubala agentka StB.

S takovými zážitky je jasné, že ho to dřív nebo později přivedlo k psaní románů.

„Nechtěl jsem psát, ale procestovat svět. Toužil jsem vidět všechno, od zasněžené Arktidy přes písečnou Saharu a asijskou džungli po africké planiny. A novinařina k tomu byla skvělá příležitost,“ vzpomíná Forsyth na začátky své spisovatelské kariéry.

Jeho debut Den pro Šakala vyšel v roce 1971 (v Československu 1975) a okamžitě se stal bestsellerem. Redaktoři se tehdy paradoxně báli, že prolínání reality a fikce v čtenářům bude vadit. Nakonec se ale ukázalo, že to je přesně to, co čtenáři chtějí a Forsyth tak vybudoval základy, na nichž o mnoho let později své příběhy vystavěl například i Dan Brown.

A ačkoliv studená válka už dávno skončila, Frederick Forsyth pořád píše. Dnes o jiných hrozbách než před padesáti lety, ale píše. Nezakrněl.

Nyní se po pěti letech vrací se špionážním thrillerem Liška, a opět šokuje. Ve svém sedmnáctém románu se dotýká palčivých témat a nebojí se ani nelichotivých popisů světových vůdců jakými jsou Putin nebo Kim Čong-un. 

Liška se točí kolem kyberbezpečnosti a dalších hrozeb 21. století. Washington Post knihu označil za „geniální“ a vyzdvihl autorovu schopnost čtivě a zábavně popsat, jak funguje terorismus současnosti.

Navzdory pokročilému věku Forsyth neztratil nic ze svého spisovatelského umu a bystrých pozorovacích schopností.

Lišku seženete v každém knihkupectví.